Pi diena Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijoje

  • Paskelbta: 2025-03-13
  • Kategorija: Renginiai

   

     Kovas... Kartu su kalendoriniu pavasariu ateina visų laukiamos šventės: Kovo 11-oji ir Kovo 8-oji. Tačiau ne visi žino, kad kovo 14-oji taip pat yra šventė. Tą dieną visas pasaulis švenčia Tarptautinę Pi dieną. Mūsų gimnazijoje Pi dienos minėjimas jau tampa tradicija.

    Apie skaičių π žino kiekvienas mokinys, pradedant nuo 6 klasės. π – tai 3,14. Žinoma, visus skaitmenis po kablelio arba bent keliolika jų gali išmokti tik genijus. Nepaisant to, šiuo skaičiumi naudojosi dar senovės graikai ir egiptiečiai, tačiau pavadinimą jis gavo tik 1706 metais. Pirmasis jį pavartojo Anglijos matematikas Viljamas Džounsas. Jis skaičiui π suteikė pavadinimą pagal graikiško žodžio „periferija“ (reiškiančio „apskritimą“) pirmąją raidę. Vis dėlto pasaulis šį pavadinimą pripažino tik 1736 metais, kai jį sistemingai pradėjo vartoti Leonardas Oileris. O Tarptautinę Pi dieną pradėta švęsti 1987 metais.

    Bet kas tas π? Kas jį atrado? Kam jis reikalingas? Kuo jis ypatingas? Kodėl mįslingas? Kodėl būtent jam kalendoriuje skirta diena, kurią švenčia matematikai ir jiems prijaučiantys? Į šiuos ir kitus klausimus atsakinėjo mūsų gimnazijos septintokai.

    Įsivaizduokite: žmonija juo naudojasi jau 4000 metų! Jis reikalingas staliui, siuvėjui, statybininkui, astronautui... Jam statomi paminklai, kuriamos eilės, muzika... Be jo neapsieina tokie mokslai kaip algebra, trigonometrija, planimetrija, stereometrija, fizika, tikimybių teorija ir daugelis kitų.

    Šiais mokslo metais nusprendėme nekeisti tradicijos ir paminėti šią dieną su septintokais aktų salėje. Mokiniai piešė piešinius su Pi simbolika, matavo kibiro, lėkštės ir monetos apskritimo ilgius, skaičiavo ilgio ir skersmens santykį. Vieni skaičiavo greičiau, kiti lėčiau.

    Neapsieita ir be mąstymo mokyklos elementų. Buvo panaudoti mąstymo raktai ir mąstymo įrankiai: mąstymas kitoje situacijoje ir mąstymas drauge.

    Kadangi Pi diena gali būti pažymima suvalgant apvalų pyragą, papuoštą graikiška raide π ir Pi reikšmėmis (nes anglų kalboje π tarimas sutampa su žodžio „pie“ (liet. pyragas) tarimu), klasės iškepė po pyragą.

    Bendroje pamokoje dalyvavo 7a, 7b, 7c ir 7d klasių mokiniai. Visi darbai buvo labai gražūs ir originalūs, todėl negalėjome išrinkti nugalėtojo. Nugalėjo draugystė!

 

Organizatorės
Matematikos mokytojos
Julija Lavrinovič, ir Aneta Lysenko

Autorius:
Julija Lavrinovič, ir Aneta Lysenko

Nuotraukos:
A. Lysenko

Nepamirškite padėkoti autoriui
Ankstesnės naujienos
  • Kur galiu gauti pagalbą
  • Elektroninis dienynas
  • Tėvams
  • Mokiniams
Naujienų archyvas